Jak prawidłowo przygotować się do badania krwi?

Jak prawidłowo przygotować się do badania krwi?

Wielu z nas nie wie, jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania krwi. W gabinecie często proszę moich klientów o wykonanie podstawowych badań, gdyż są one świetną wskazówką diagnostyczną i pozwalają ocenić stan organizmu. Niestety, jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie, wyniki które otrzymamy mogą wyjść zafałszowane.

Poniżej kilka wskazówek jak przygotować się do badań:

1.Czas pobrania
Krew najlepiej pobierać w godzinach porannych pomiędzy 7 a 9. Z jednej strony najłatwiej jest nam być wtedy na czczo, z drugiej wiele hormonów wydzielanych jest w rytmie dobowym np. TSH najwyższe jest w nocy i późnym wieczorem a najniższe około południa. Różnica w dobowym wydzielaniu tego hormonu przysadki może wynosić nawet do 2mlU/l (przy normie 0,27-4,2mlU/l). Zakres norm, który widnieje na badaniu jest zakresem dla godzin porannych.

2.Spożywane posiłki
Bardzo wiele parametrów krwi powinno być badane na czczo, czyli po co najmniej 12 godzinnej przerwie od ostatniego posiłku. Pamiętajmy, że kolacja w dzień poprzedzający badanie powinna być lekkostrawna- szczególnie jeśli chcemy badać takie parametry jak lipidogram. Po tłustej i obfitej kolacji wyniki, które uzyskamy mogą być znacznie zawyżone.

3.Alkohol
W dzień poprzedzający badanie powstrzymajmy się od picia nawet niewielkiej ilości alkoholu. Niektórzy zalecają odstawienie alkoholu na kilka dni przed badaniem, szczególnie jeśli chcemy zbadać poziom GGTP - wskaźnik ten potrafi wzrosnąć krótko po spożyciu alkoholu i podwyższony utrzymywać się nawet do kilkunastu dni.

4.Rano przed badaniem.
Nie pijmy kawy ani herbaty. Zalecane jest wypicie niewielkiej ilości wody (około szklanki).

5. Zioła i suplementy
Na 3-4 dni przed badaniem warto odstawić witaminy i zioła.
Jeśli bierzemy leki przepisane przez lekarza warto wziąć je po badaniu, jeśli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań i lekarz nie zalecił inaczej.

6.Przed badaniem unikajmy silnego stresu.
Silny stres może wpłynąć na poziom między innymi glukozy, TSH, kortyzolu, prolaktyny czy nawet cholesterolu.

7.Wysiłek fizyczny
Unikajmy intensywnego wysiłku na kilka dni przed badaniem, dotyczy to szczególnie osób nietrenujących lub trenujących od niedawna. Jeśli jednak trenujemy regularnie od dłuższego czasu to nie ma potrzeby rezygnacji z treningów, nie zwiększajmy jednak ich intensywności.

Badania, które powinny być wykonywane na czczo z uwagi na zmiany po posiłku:
- glukoza, badanie obciążenia glukozy, insulina, peptyd C, lipodogram, żelazo, fosfor, kortyzol, kwas foliowy

Badania, które należy wykonywać rano ze względu na rytm dobowy:
- żelazo, fosfor, potas, cynk, miedź, kortyzol, aldosteron, prolaktyna, FSH, LH, PTH, TSH, hormon wzrostu, testosteron, DHEA, erytropoetyna

Badania, które zaleca się wykonać rano na czczo:
- morfologia, OB, magnez, wapń, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, prolaktyna, białko całkowite, bilirubina, AST, ALT, ALP, LDH

Pamiętajmy o profilaktyce, nawet jeśli czujemy się zdrowi warto raz do roku zbadać sobie krew i zrobić "przegląd" organizmu .