Trening z trenerem – dlaczego warto trenować z trenerem personalnym

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie wszelakimi formami aktywności fizycznej, coraz większa rzesza osób biega, ćwiczy jogę trenuje na siłowni czy uprawia Nordic Walking.  Od wielu lat jestem zwolennikiem i propagatorem aktywnego wypoczynku i treningu rekreacyjnego. Jednakże w niniejszym artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów które należy wziąć pod uwagę rozpoczynając swoją przygodę z treningiem.
 
1. Każda dyscyplina lub ćwiczenie posiada swoją specyficzną i najbardziej optymalną technikę, która gwarantuje najlepszą ergonomię i efektywność ruchu.
 
No właśnie jak już wybierzemy pasującą nam formę ruchu należy sobie zadać pytanie: Czy wiemy jak? Wykonując setki czy  tysiące powtórzeń, w zależności czy jest to pojedyncze ćwiczenie jak martwy ciąg ze sztangą czy ruch cykliczny jak np. bieg, jeśli robimy to w niewłaściwy dla danej techniki sposób prędzej czy później możemy doprowadzić nasze ciało luj jego część do przeciążenia. W przypadku biegu może to być na przykład „twarde” opadanie na piętę co może prowadzić do obicia pięty a nawet pęknięcia kości. W przypadku martwego ciągu niewłaściwe ustawienie pleców może doprowadzić  do dyskopatii.  
2. Czy wiemy ile?
Z własnego doświadczenia wiem, że więcej nie znaczy lepiej. Sam jako młody chłopak postanowiłem rozpocząć treningi biegowe, może za mocno powiedziane po prostu zacząłem biegać. Oczywiście nic o tym nie wiedziałem jak ile. Biegałem codziennie starając się poprawiać swoje wyniki czy to czasu czy długości przebiegniętego dystansu. Długo nie trzeba było czekać jak złapałem kontuzje łydki.  
Pojęcia makrocykli, mezocykli itp. były mi wówczas obce, nie mówiąc o okresach zmiennej intensywności i regeneracji. Myślałem że bieganie jest proste J
3. Wraz z rozpoczęciem aktywności fizycznej należy zmienić sposób żywienia i jeśli zachodzi taka potrzeba włączyć odpowiednią suplementacje. Nie mówiąc już o odpowiednim nawodnieniu i uzupełnianiu elektrolitów. Bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety i tu radził bym skonsultować się z dobrym dietetykiem. W innym przypadku bardzo szybko doprowadzimy organizm do wyczerpania.
4. Czynności wstępne i końcowe
Mowa tu o odpowiedniej rozgrzewce adekwatnej do uprawianej dyscypliny czy formy ruchu, oraz o rozciągani na zakończenie treningu.
Rozgrzewka jest bardzo ważna w szczególności kiedy uprawiamy sporty bardzo dynamiczne, charakteryzujące się częstymi zmianami tempa i kierunku, szybkimi zrywami i przyśpieszeniem czy też stosowanym obciążeniem jak w przypadku ciężarów. Organizm trzeba odpowiednio przygotować do wykonywania cięższej, wymagającej pracy, mięśnie i stawy należy odpowiednio rozgrzać i odpowiednio przygotować stosując na przykład roller.
Na koniec natomiast wskazane jest uspokojenie organizmu, wyciszenie pobudzonych podczas treningu funkcji organizmu tj. przyśpieszony oddech, wysokie tętno i krótkie lub dłuższe rozciągnięcie mięśni które najbardziej pracowały podczas treningu.
5. Regeneracja
Bardzo ważna kwestia, organizm po treningu musi mieć czas na odbudowę, odprowadzenie metabolitów powstałych podczas wysiłku, odżywienie mięśni i spłacenie długu tlenowego jeśli takowy powstał. Rozciąganie, nawadnianie, odpowiednia dieta, zabiegi na ciało jak masaże w znacznym stopniu przyśpieszają procesy regeneracyjne i odbudowy w organizmie. Należy pamiętać, że im cięższy trening tym powinna być dłuższa regeneracja.
 
Powyżej podałem kilka ważnych informacji na co trzeba zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z treningiem niezależnie czy myślimy o profesjonalnym sporcie czy amatorskim.
Zachęcam do konsultacji z instruktorami danej dyscypliny sportu czy trenerami w celu weryfikacji swojej wiedzy. Lepiej zainwestować w zdrowie niż potem wydawać na leczenie kontuzji.
Zakończę moim ulubionym powiedzeniem: „ Nie wiemy, czego nie wiemy”.